Edukacja, zdrowie i zadowolenie z życia – to priorytety, jakie wskazali Brazylijczycy, biorący udział w ankiecie dla Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Najniżej ocenione zostały: zaangażowanie obywatelskie, społeczność oraz dochód. Odpowiedzi udzieliło ponad 1,5 tys. osób, głównie w przedziale 25-34 lata. Prawie 70% z nich to mężczyźni. Dla porównania, Polacy wskazali zadowolenie z życia jako najwyższą wartość.

Autorzy ankiety stwierdzają, że Brazylia w ciągu ostatniego dziesięciolecia dokonała olbrzymiego postępu, jeśli chodzi o polepszenie warunków życia. Jednak pomimo wzrostu gospodarczego i wyjścia ze skrajnej nędzy wielu milionów obywateli, Brazylia wciąż plasuje się poniżej średniej OECD w wielu obszarach. Jednym z nich są zarobki. Średnia światowa to prawie 24 tys. dolarów netto rocznie na członka rodziny. Średnia w Brazylii to nieco powyżej 10 tys. dolarów (w Polsce 16 tys. dolarów).

Pracuje 67% Brazylijczyków w wieku 15-64 lata (60% Polaków), z czego 79% mężczyzn i 55% kobiet. Wśród absolwentów wyższych uczelni, pracę znajduje 84%. Idą za tym warunki mieszkaniowe, które 82% ankietowanych ocenia jako dobre. Ponad 93% osób ma w mieszkaniu łazienkę z toaletą, a średnia liczba pokoi na osobę to 1,4.

Chociaż Brazylijczycy nisko sobie cenią współdziałanie w społeczności, to jednak 90% przyznaje, że ma na kogo liczyć w trudnych chwilach (Polacy podobnie). Co ciekawe, takie deklaracje składa więcej osób z wyższym niż z podstawowym wykształceniem. Do instytucji godnych zaufania nie należą natomiast władze państwowe. Tylko 45% Brazylijczyków ufa rządowi, co i tak stawia ich powyżej średniej światowej (39%). Ciekawe, czy to badanie uwzględniało aferę z udziałem koncernu Petrobras oraz Partii Pracy (PT).

Brazylijczycy najwyżej cenią sobie edukację. Niestety, tylko 43% z nich może się pochwalić dyplomem wyższej uczelni (w Polsce 89%), co jest znacznie poniżej średniej OECD (75%). W tej grupie więcej jest kobiet niż mężczyzn. Jeśli chodzi o drugą najwyższą wartość, czyli zdrowie, to z ankiety wynika, że dwoma największymi wrogami zdrowego trybu życia jest palenie papierosów oraz otyłość. Na razie poniżej średniej światowej, ale z tendencją zwyżkową. Średnia długość życia w Brazylii to 73 lata (77 dla kobiet i 70 dla mężczyzn).

Pomimo wielu wyzwań, Brazylijczycy pozostają narodem ponadprzeciętnie zadowolonym z życia: w skali od 1 do 10, przyznali sobie 7,2 punktów (przy średniej 6,6) i to zarówno kobiety, jak i mężczyźni, biedni i bogaci, wykształceni i niewykształceni. W codziennym życiu Brazylijczycy dostrzegają wiele pozytywnych akcentów. 80% z nich przyznało, że na co dzień doświadcza więcej pozytywnych niż negatywnych emocji (średnia światowa to 76%). Polacy mogą uczyć się od Brazylijczyków radości życia. Na 10-stopniowej skali szczęścia przyznali sobie zaledwie 5,7 punktów.

Źródło: OECD