Chrystus z Corcovado kończy 86 lat

Jeden z symboli Rio de Janeiro i całej Brazylii, Chrystus Odkupiciel z Corcovado obchodzi dzisiaj swoje 86 urodziny. Poznajcie kilka ciekawostek na temat słynnego pomnika.

  • Pomnik Chrystusa Odkupiciela (Cristo Redentor) został odsłonięty 12 października 1931 roku. Projektantem pomnika był brazylijski inżynier Heitor da Silva Costa, jednak wykonano go we Francji i pracował nad nim francuski architekt polskiego pochodzenia Paul Landowski. Praca nad pomnikiem trwała 12 lat.
  • Pomnik Chrystusa mierzy 38 m wysokości (w tym 8 m to podstawa), a rozpiętość jego ramion wynosi 28 m. Pomnik znajduje się na szczycie wzgórza Corcovado, 709 m nad poziomem morza. Jest widoczny z wielu miejsc w Rio de Janeiro, także z plaży. Cristo jest trzecim pod względem wielkości pomnikiem Chrystusa na świecie. Na pierwszym miejscu znajduje się polski Chrystus ze Świebodzina, a na drugim figura Chrystusa z boliwijskiej Cochabamby. Bliźniaczą rzeźbą Chrystusa z Rio jest figura znajdująca się w Lizbonie, na brzegu rzeki Tag.
  • Cena pomnika odpowiada dzisiejszym 9,5 mln reali, a koszty jego budowy zostały pokryte ze zbiórek publicznych.
  • Cristo Redentor jest najczęściej odwiedzaną atrakcją w Brazylii – co roku na wzgórze Corcovado wchodzi lub wjeżdża średnio ok. 2 mln turystów. W olimpijskim 2016 roku wzgórze, na którym znajduje się także Park Narodowy Tijuca odwiedziło ponad 3 mln gości. Jednak taka liczba turystów to za mało, aby Chrystus znalazł się na liście 50 najczęściej odwiedzanych zabytków na świecie – otwiera ją Times Square w Nowym Jorku z imponującą liczbą 40 mln odwiedzających rocznie.
  • 7 lipca 2007 roku pomnik Chrystusa Odkupiciela z Corcovado trafił na listę siedmiu nowych cudów świata, sporządzoną przez organizację New Open World Corporation. Lista została stworzona po podliczeniu wielu milionów głosów internautów z całego świata. Rok później pomnik trafił na krajową listę zabytków Iphan.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *