Zabawa w blokach ulicznych to kwintesencja brazylijskiego karnawału. Bloki gromadzą miliony ludzi, te największe rywalizują ze sobą pod względem liczby uczestników, a wiele z nich ma zabawne i frywolne nazwy.

Spontaniczne i nielegalne

Historia bloków ulicznych w Brazylii sięga setek lat wstecz, gdy miały one formę mało zorganizowanych tańców. Jak wiele elementów brazylijskiej kultury, także karnawał zapoczątkowali portugalscy kolonizatorzy, a wspólnym praprzodkiem bloków oraz szkół samby były uliczne zabawy zwane „entrudos”. Te karnawałowe imprezy nie były do końca legalne, stąd pierwsze wzmianki o nieformalnych grupach znajdziemy w kronikach policyjnych z XIX wieku.

Pierwszym „formalnym” blokiem, a jednocześnie najstarszym zarejestrowanym w Rio de Janeiro jest grupa o nazwie Cordão da Bola Preta z 1918 r. Ponad sto lat później wciąż trzyma formę – jest jednym z największych bloków i rywalizuje pod względem liczby uczestników z nie byle jakim blokiem, bo Galo da Madrugada z Recife. 

Dzisiaj bloki są popularne w całej Brazylii. W samym Rio jest ich ok. 500. Ich przemarsze blokują ulice brazylijskich miast już od stycznia, w gazetach i internecie można znaleźć harmonogramy i trasy, którymi będą przechodzić. Najpopularniejsze bloki sprzedają własne gadżety i koszulki, zapraszają gwiazdy, nagrywają piosenki. Przybierają zabawne nazwy, na przykład: Sympatia to prawie miłość (Simpatia é quase amor), Ssij ale się nie śliń (Xupa mas não baba), Pochowaj mnie w środę (Me enterra na quarta), Kładź się ale nie zasypiaj (Deita mas não dorme).

Rio de Janeiro vs. Recife

Jeśli policzymy wszystkich uczestników karnawału w każdym brazylijskim mieście, to wygrywa Rio de Janeiro. Co roku na ulicach Cudownego Miasta bawi się kilka milionów ludzi. W 2020 r. w okresie 50 karnawałowych dni, bloki uliczne w Rio zgromadziły ok. 7 mln ludzi (oficjalne dane władz miasta). Największym blokiem ulicznym był Fervo da LUD z ok. milionem imprezowiczów. Słynny Cordão da Bola Preta znalazł się na drugim miejscu z 630 tys. uczestników. Dla porównania, w zeszłym roku sprzedano 61 tys. biletów na przemarsze szkół samby z Grupy Specjalnej na Sambodromie. 

Gdybyśmy jednak liczyli uczestników każdego bloku z osobna, to Rio musi ustąpić pierwszeństwa blokowi z Recife. Galo da Madrugada (Poranny Kogut) został w 1995 r. wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako największy blok karnawałowy na świecie z liczbą uczestników ok. 2 mln. Powstał w 1978 r., a jego rytmem przewodnim jest frevo, skoczny taniec z akrobatycznymi elementami, często z użyciem kolorowych parasolek.

Zobacz też:

Zdjęcie: Karnawał w Recife, Aluisio Moreira