Brazylia zacznie wkrótce szczepienia na koronawirusa. W użyciu będą szczepionki różnych firm, chociaż na razie autoryzację uzyskał jedynie preparat Astra Zeneki. Następny w kolejce jest chiński CoronaVac.

Kiedy i czym będą szczepić

W tym tygodniu minister zdrowia Eduardo Panzuello ogłosił, że w najbliższych tygodniach rozpocznie się w Brazylii krajowy program szczepień na koronawirusa. Nie podał konkretnej daty, kiedy to się stanie – możliwe są trzy przedziały czasowe: opcja optymistyczna przewiduje start na 20 stycznia, a najbardziej pesymistyczna na 10 lutego. 

Brazylia będzie korzystała z różnych preparatów. Autoryzację uzyskała już szczepionka wyprodukowana przez Astra Zenekę (zakupiono 254 mln dawek), bliska tego etapu jest chińska szczepionka CoronaVac, przygotowana we współpracy z Instytutem Butantan z São Paulo (kupiono 100 mln dawek – ten preparat ma 78% skuteczności). W pierwszym etapie Brazylia nie będzie szczepić produktem Pfizera, bo wciąż trwają rozmowy z producentem. Niewykluczone, że Brazylijczycy skorzystają też z rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Narodowy Plan Szczepień

Podobnie jak inne kraje, Brazylia opracowała Narodowy Plan Szczepień (Plano Nacional de Operacionalização da Vacinação Contra a Covid-19), ogłoszony przez rząd 16 grudnia 2020. Zgodnie z tym planem, w pierwszej kolejności szczepionkę mają otrzymać pracownicy ochrony zdrowia, osoby starsze, chore oraz ludność rdzenna. Łącznie prawie 50 mln osób. 

Ministerstwo Zdrowia planuje zaszczepić połowę wszystkich Brazylijczyków do końca czerwca, a pozostałych do końca roku – dając sobie dodatkowe 4 miesiące marginesu. Czyli do kwietnia 2022 roku wszyscy Brazylijczycy będą już zaszczepieni, jak zakłada minister. W tym momencie w Brazylii jest ok. 38 tys. punktów szczepień, ale władze zachęcają do tworzenia dodatkowych, na przykład przy kościołach, fundacjach i generalnie wszędzie tam, gdzie się da.

W grudniu Sąd Najwyższy (STF) orzekł stosunkiem głosów 10-1, że władze poszczególnych stanów mają prawo stosować regulacje, które będą faworyzowały osoby zaszczepione. Będą mogły na przykład uzyskać dostęp do usług typu podróże lotnicze czy wstęp do niektórych miejsc. Jednocześnie sąd podkreślił, że szczepionka nie jest obowiązkowa w tym sensie, że ludzie nie będą w jakiś sposób zmuszani do szczepień, nie będzie to również egzekwowane przez władze / policję. Może wystarczy, że kogoś nie wpuszczą do samolotu?

Źródła: Reuters, Globo, NoticiasR7, CNN Brasil, ElPais Brasil

Zdjęcie: Pixabay