5 najlepszych filmów o Brazylii

“Miasto Boga” czy “Dworzec nadziei” zostały już odpowiednio docenione przez krytyków i podbiły serca światowej publiczności. Pora poznać kilka mniej głośnych tytułów, której podbiły moje serce.

1.Ó pai ó! (Karnawał, chłopaku!)

O tym filmie nigdy dość mówić i pisać, jestem w nim zakochana od pierwszego obejrzenia. Po pierwsze dlatego, że akcja dzieje się w moim ukochanym Salvadorze. Po drugie, bo występuje w nim cała masa fantastycznych aktorów z Bahia, na czele z Wagnerem Mourą i Lázaro Ramosem. Po trzecie, za muzykę axé, która jest tłem w tym filmie – rozbrzmiewa już od początkowych napisów, potem pojawiają się gościnnie największe gwiazdy karnawału w Bahia – Ara Ketu, Margareth Menezes, słychać dźwięki Timbalady i Olodum. Jest to słodko-gorzka opowieść o jednym dniu z życia salvadorskiej starówki Pelourinho oraz jej mieszkańców. Jest ostatni dzień karnawału, wszyscy beztrosko się bawią, tańczą, śpiewają, ale pod tą kolorową i radosną warstwą ukrywają się kłopoty, frustracje i niespełnione nadzieje.

2. Faixa de areia (Skrawek piasku)

Copacabana

Jeśli jest jakieś miejsce w Brazylii, gdzie wszyscy są równi, to tym miejscem jest plaża – takie opinie powtarzają się w wielu wypowiedziach Brazylijczyków i w mediach. Na plaży nie ma uprzedzeń rasowych, bogaty może rozłożyć swój leżak obok biedaka, favelado obok mieszkańca luksusowego penthausa z Ipanemy. Na pewno tak jest? “Po co oni tu przychodzą? Mają swój Piscinão Ramos” – oburza się jedna z osób wypytywanych przez twórców filmu. Piscinão Ramos to zbiornik wodny w faveli Maré, nie tak spektakularny i zadbany jak miejscówki nad oceanem. Faixa de areia to film o plażach Rio de Janeiro, o plażowych zwyczajach i postaciach. Głos otrzymują bogaci cariocas, ale także mieszkańcy faveli, plażowi sprzedawcy, zbieracze puszek. Przekonujemy się, że nie wszystko wygląda tak różowo, jak na turystycznych pocztówkach, ale i tak warto tu być.

3. O mundo em duas voltas (Dwie wyprawy dookoła świata)

To jeden z najpiękniejszych i najbardziej optymistycznych filmów w moich zbiorach. Oglądając go, mam szeroki uśmiech na twarzy i wprost brakuje mi słów podziwu dla jego bohaterów. Wilfredo i Heloisa Schurmann wraz z dziećmi od wielu lat podróżują jachtem po morzach i oceanach. Zaczynali skromnie, a obecnie ich wyprawy to wielkie wydarzenia medialne. Nie wiem jakimi są ludźmi na co dzień, ale oko kamery pokazuje fantastyczne, ciepłe osoby, które fascynująco opowiadają o swoich podróżach, z wielkim szacunkiem wypowiadają się o innych kulturach, które odwiedzają po drodze. Nie można nie wspomnieć o bajkowych krajobrazach, jakie pojawiają się w filmie – nie tylko brazylijskich, ale także tych z wysp Polinezji, z Afryki i dosłownie każdego zakątka świata. Cudowny film, od razu przepędza każdą chandrę.

4. Ayrton Senna – Beyond The Speed Of Sound

W tym roku minęły 23 lata od śmierci Ayrtona Senny – kierowcy Formuły 1, który inspirował miliony osób w trakcie swojego życia, a bardzo wiele, w tym ja, zainspirowały się legendą, która powstała po jego śmierci. Senna jest regularnie wybierany w Brazylii na sportowca wszech czasów, Brazylijczyka wszech czasów i generalnie jednego z najwybitniejszych ludzi, jacy kiedykolwiek stąpali po ziemi. Niewątpliwie patrzymy na niego przez pryzmat jego dramatycznej śmierci u szczytu kariery – oglądaliśmy to w telewizji. Nie dziwi zatem, że tak wiele lat po tragicznym wypadku na torze Imola w San Marino, wciąż powstają filmy o Sennie. Jednym z nich jest Ayrton Senna Beyond The Speed Of Sound, gdzie mówią o nim ludzie, którzy go wówczas znali. Oglądamy fragmenty wyścigów, które Senna wygrywał, a także wywiady z nim. Straszna szkoda, że już go nie ma.

5. Casa de areia (Dom z piasku)

Na koniec mojego subiektywnego zestawienia film, który zebrał sporo nagród w Brazylii i za granicą. Bardzo zasłużenie. Akcja dzieje się w przepięknej scenerii parku narodowego Lençóis Maranhenses, pada bardzo mało słów – krajobrazy i emocje mówią same za siebie. Poznajemy Portugalczyka Vasco, jego ciężarną żonę i jej matkę. Cała trójka przybyła na niedawno zakupiony skrawek ziemi, aby zacząć tam nowe życie. Niestety nic nie ułożyło się tak, jak zaplanowali. Jako ciekawostkę można podać, że w tym filmie po raz pierwszy zagrały obok siebie dwie świetne aktorki, matka i córka, Fernanda Montenegro i Fernanda Torres, a partnerował im słynny piosenkarz Seu Jorge. Klimatyczny i nastrojowy film.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *